آزمونهای رایگان دیاپازونآموزش رایگان

آزمون دیاپازون شماره 1(فیزیک)

این آزمون 5 تست دارد و هر تست ده امتیاز

پس از جواب دادن و ارسال آن جوابها فورا در اختیار شما قرار می گیرد و می توانید امتیاز خود را محاسبه کنید

مولف : مهندس درانی نژاد کارشناس ارشد فیزیک اتمی

برای شرکت رایگان در این آزمون اینجا کلیک کنید

 

روش محاسبه و درصدگیری

نحوه محاسبه درصد تست کنکور با مثال با و بدون نمره منفی و فرمول درصد گیری کنکور

 

در این مقاله به صورت خلاصه و با مثال تشریحی در رابطه با نحوه محاسبه درصد تست کنکور با و بدون نمره منفی و فرمول درصد گیری کنکور با مثال تشریحی توضیحاتی ارائه می گردد. اگر در منزل تست های کنکور را کار می کنید و می خواهید بدانید که چگونه باید درصد تست های کنکور زده شده خودتان را محاسبه نمائید ادامه این مقاله را بخوانید.

 

فرمول درصد گیری کنکور

برای محاسبه درصد تست و درصدگیری در کنکور فرمول و رابطه بسیار ساده ای وجود دارد. به تصویر زیر دقت کنید. برای اینکه هر بار بتوانید درصد خودتان را محاسبه کنید باید از رابطه زیر استفاده نمائید. یعنی ابتدا باید تست های درست را در عدد 3 ضرب کنید و تعداد تست های اشتباه را از نتیجه بدست آمده کم نمائید. در نهایت عددی که بدست می آید را بر (3 برابر تعداد کل تست های زده شده) تقسیم کنید. به این ترتیب درصد شما بدست می آید. این فرمول به این دلیل استفاده می شود و دلیل استفاده از ضریب 3 این است که هر 3 تست اشتباه یک تست درست را از بین می برد. یعنی اگر شما 3 تست اشتباه بزنید، علاوه بر اینکه امتیاز مربوط به این 3 تست اشتباه را نمی گیرید، در ضمن این 3 تست اشتباه اثر مفید یکی از تست های درست شما را هم از بین می برد. بنابراین باید سعی کنید تا جایی که ممکن است تست اشتباه نزنید. فرمول درصد گیری تست زنی در کنکور نشان می دهد که تست اشتباه زدن می تواند زحمات شما را از بین ببرد. نکته دیگر اینکه وقتی از فرمول زیر استفاده می کنید باید برای تست زنی خودتان هم زمان قانونی و استاندارد را در نظر گرفته باشید. یعنی مثلا 20 تست را در زمان 15 یا 20 دقیقه پاسخ دهید و بعد از این فرمول استفاده کنید. چنین نتیجه ای می تواند قابل مقایسه با کنکور باشد. اگر زمان را خیلی زیاد در نظر بگیرید و به خودتان وقت زیادی بدهید می توانید درصدهای بالا بزنید اما در کنکور زمان محدود است و بهتر است شرایط را برای خودتان با کنکور شبیه سازی نمائید. البته فرمول درصد گیری زیر در هر شرایطی درست است اما بحث این است که اگر می خواهید تخمین درست تری از وضعیت خودتان در تست زنی داشته باشید بهتر است زمان را هم استاندارد در نظر بگیرید.

مطالعه نمره منفی و تأثیر پاسخ های نادرست در تست زنی در کنکور هم مفید است. رایگان دانلود کنید: دانلود نرم افزار محاسبه درصد تست کنکور

نحوه محاسبه درصد تست کنکور با مثال با نمره منفی

در این بخش برای اینکه موضوع روشن تر شود یک مثالی را در نظر می گیریم. البته فرض می کنیم که نمره منفی هم تاثیر داشته باشد و در کنکور هم همین طور هست. فرض کنید که شما 30 تست کنکور ریاضی را زده اید و از این 30 تست 23 تست درست بوده است و 6 تست را اشتباه زده اید و 1 تست را پاسخ نداده اید. در تصویر زیر با استفاده از همان فرمول بالا درصد شما در این حالت محاسبه شده است. در این حالت درصد شما 70% است. دقت کنید که اگر همان 6 سوالی که اشتباه پاسخ داده اید را اصلا پاسخ نمی دادید درصد شما تقریبا 77 درصد می شد (از فرمول زیر دوباره استفاده کنید ولی به جای تعداد تست های اشتباه صفر قرار دهید تا این نتیجه بدست بیاید). بنابراین این مثال نشان می دهد که تا جایی که ممکن است باید تست هایی را که بلد نیستید و هیچ دیدی به نسبت آنها ندارید را نزنید. البته معمولا تست اشتباه تعدادش به صفر نمی رسد ولی باید آن را به حداقل برسانید. البته اگر می خواهید مثلا در ریاضی 100 درصد بزنید واضح است که باید هیچ تست اشتباهی نداشته باشید. نکته دیگر اینکه باید دقت خودتان را هم بالا ببرید. ممکن است شما تست هایی را خیلی خوب بلد باشید ولی به دلیل بی دقتی آن را اشتباه بزنید. با افزایش دقت خودتان باید از چنین مواردی هم جلوگیری کنید.

برای دانلود رایگان تست های کنکور کلیک کنید: تست کنکور تمام رشته ها

نحوه محاسبه درصد تست کنکور با مثال بدون نمره منفی

همانطور که گفته شد، در کنکور تست های منفی و نمره منفی هم به حساب می آید. اما در هر صورت مثالی هم برای حالت بدون نمره منفی می زنیم. اگر نمره منفی در نظر گرفته نشود فرمول درصدگیری کنکور به صورت روبرو خلاصه می شود: تعداد تست های درست تقسیم بر تعداد کل تست های زده شده. به عنوان مثلا اگر شما 40 تست فیزیک کار کرده باشید و 30 تست درست زده باشید درصد شما 75% خواهد شد. در این حالت با تعداد تست های اشتباه کاری ندارید و فقط در فرمول تعداد تست های درست را در نظر می گیرید. البته همانطور که گفته شد، در کنکور تست های اشتباه و نمره منفی در نظر گرفته می شود و تا جایی که ممکن است باید از پاسخ دادن به تست هایی که بلد نیستید اجتناب نمائید. در مقاله فرمول محاسبه ی درصد تست با نمره منفی و ضریب همراه با مثال و محاسبه آنلاین درصد، 5 سایت بسیار عالی برای محاسبه درصد افزایش یا کاهش مثال های بیشتری هم ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *