مشهورترین کتابها (صوتی)

تابستان دیوانه (صوتی)

استان کتاب تابستان دیوانه در سال ۱۸۶۸ در اکلند کالیفرنیا رخ می‌دهد و در آن بخشی از مبارزات سیاه‌پوستان علیه تبعیض‌های نژادی توصیف شده است.

درباره‌ی کتاب
دختر یازده‌ساله‌ای به نام «دلفین» به همراه دو خواهر کوچک‎‌ترش، ونتا و فرن، برای دیدن مادرشان به کالیفرنیا می‌روند. مادرشان، سسیل، آن‌ها را سال‌ها پیش و پس از به دنیا آمدن فرزند سومش، ترک کرده‌است. بچه‌ها در خیالاتشان سفری جذاب می‌بینند؛ آشنایی با مادرشان، به دست آوردن محبت و رضایتش برای اینکه برگردد و همراه با آن‌ها زندگی کند و خوش‌گذرانی و شهربازی و دیدار از دیزنی‌لند و …؛ اما هیچ‌چیز شبیه به تصورات آن‌ها نیست. مادر آن‌ها را به کمپ تابستانه می‌فرستد و بچه‌ها در کمپ، چیزهای بسیاری درباره‌ی خودشان، مادرشان و مبارزات سیاه‌پوستان یاد می‌گیرند.
دلفین مصمم است از خواهرانش مراقبت کند، برای همین با شرکت خودش و خواهرانش در تجمع بزرگ معترضان، یا به عبارتی دیگر، پلنگ‌های سیاه، مخالف است. سسیل که به نظر می‌رسد از بچه‌هایش متنفر است، آن‌ها را وادار می‌کند در تجمع شرکت کنند و دکلمه‌ای برای مراسم آماده کنند.
دلفین خیلی از این پیشنهاد راضی نیست. مدتی بعد رفتار مردم با خودش و خواهرانش را در گردش یک روزه‌اش در کالیفرنیا می‌بیند و همچنین متوجه می‌شود سسیل به‌عنوان معترض دستگیر شده‌است. دلفین شعرهای سسیل را می‌خواند و همراه خواهرانش تصمیم می‌گیرند یکی از آن‌ها را در تجمع معترضان بخوانند.
روز تجمع، فرن، خواهر کوچک‌تر دلفین، شعر کودکانه‌ای اجرا می‌کند و با کمک آن شعر، یکی از جاسوسان پلیس بین معترضان لو می‌رود. سسیل که به‌تازگی آزاد شده، از دیدن دخترانش خوشحال است… .

درباره‌ی نویسنده
«ریتا ویلیامز گارسیا (Rita Williams Garcia)» نویسنده‌‌ی سیاه‌پوست آمریکایی است که در عرصه‌ی کودک و نوجوان فعالیت می‌کند. او در نیویورک به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۰ از دانشگاه هوفسترا فارغ‌التحصیل شد. ریتا ویلیامز گارسیا اکنون در نیویورک زندگی می کند و استاد هنرهای زیبا در دانشگاه ورمونت است.
اولین کتاب او، تابستان دیوانه، در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و جوایز بسیاری همچون جایزه اسکات اودل ۲۰۱۱، جایزه کورتا اسکات کینگ ۲۰۱۱، جایزه یادبود جودی لوپز برای ادبیات کودکان ۲۰۱۱ را به دست آورد و در فهرست افتخار نیوبری ۲۰۱۱ قرار دارد. این داستان با زبان شاعرانه و شیرینش بچه‌ها را با مفاهیم بسیاری مانند مسئولیت‌پذیری، وفاداری و تعهد، احترام به انتخاب‌های دیگران و پذیرش و مبارزه آشنا می‌کند.

 

 

اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *