دسته‌بندی نشدهمشاوره و هدایت تحصیلی

بهترین روش مطالعه شیمی

اهیمت نحوه مطالعه شیمی کنکور

در بحث مشاوره کنکور تجربی شما باید بدانید که درس شیمی نسبت به درس های ریاضی و فیزیک ضریب بالاتری داره (ضریب 9). علاوه بر این موضوع با توجه به سخت شدن این درس در کنکور سراسری، میانگین درصد پاسخگویی به درس شیمی به شدت پایین هستش.
بنابراین اگر شما با نحوه مطالعه درس شیمی کنکور آشنا باشین و درصد خوبی در این درس کسب کنین، میتونین رتبه و تراز کل تون رو به شدت افزایش بدین.

تعداد سوالات درس شیمی کنکور 35تا هستش. به ازای هر تستی که در این درس درست جواب بدین میتونین 2/9 درصد رو به به دست بیارین. زمانی که برای درس شیمی در نظر گرفته شده 35 دقیقه هستش. بنابراین برای پاسخگویی به هر سوال شما یک دقیقه زمان دارید.
اجزا تشکیل دهنده شیمی کنکور

شیمی کنکور به صورت کلی از دو جز تشکیل شده: 1- حفظیات 2- مسائل

در ادامه روش مطالعه دروس تجربی برای کنکور این دو جز رو با هم بررسی میکنیم.
روش مطالعه حفظیات شیمی کنکور

در مطالعه حفظیات شیمی کنکور به چهار نکته زیر دقت داشته باشید:
مطالعه درسنامه یا جزوه

در بهترین روش مطالعه شیمی رتبه های برتر به این نکته توجه داشته باشید که برای مطالعه مباحث حفظی درس شیمی در درجه اول سراغ درسنامه کتاب کمک درسی یا جزوه استاد کنکوری تون برید. قرار نیست خیلی زمان زیادی در این قسمت بذارید، هدف اینه که با نکات و مباحث فقط آشنا بشین و سریعا سراغ مرحله دوم برین.
بلافاصله تست بزنید

در مرحله دوم، بعد از اینکه درسنامه یا جزوه استاد کنکوری تون رو مطالعه کردین بلافاصله سراغ تست های کتاب کمک درسی تون برین. قطعا از پس خیلی از تست ها ممکنه بر نیاین ولی اصلا مهم نیست.
شناسایی مطالب مهم

هدف از تست زدن در مرحله دوم این بودش که مطالب و نکات مهم رو شناسایی کنین. وقتی که تعدادی از تست ها رو بررسی کنین، متوجه میشن که تعداد بعضی از نکات و فرمول ها پای ثابت تست های کنکور سراسری سال های اخیر هستند.
استفاده از جعبه لایتنر

بعد از اینکه نکات، فرمول ها و مطالب مهم رو شناسایی کردین، باید سعی کنین اونارو به حافظه بلند مدت تون بسپارین. این کار نیازمند مطالعه و مرور منظم هستش. به همین منظور پیشنهاد میکنم از جعبه لایتنر یا جعبه به یاد انتشارات قلمچی استفاده کنین.

با استفاده از این جعبه میتونین مطالبی که قصد دارین حفظ کنین رو طی فواصل زمانی مناسب و معین مرور کنین. اگر با این روند پیش برین مطمئن باشین تا کنکور سراسری مهم ترین نکات حفظی و فرمول های مهم شیمی رو بارها و بارها مرور کردین و ملکه ذهنتون شده.
چرا با مسائل شیمی کنکور مشکل دارید؟

در ادامه بحث نحوه مطالعه دروس برای کنکور بریم سراغ قسمت سخت تر درس شیمی یعنی: مسائل شیمی کنکور. اکثر افراد با مسائل شیمی کنکور مشکل دارند. به صورت کلی این افراد به دو دسته تقسیم میشن:
دسته اول: افرادی هستند که با فرمول های شیمی آشنایی دارند و بعضا همه اونها رو حفظ هستند. اما وقتی به حل مسئله میرسن نمیدونن از چه فرمولی، کجا باید استفاده کنند.

دسته دوم: اما دسته دوم یک قدم جلوتر هستند. یعنی وقتی با یک مسئله شیمی برخورد میکنند، دقیقا میدونند که باید از چه فرمولی استفاده کنند و چه مسیری رو برای رسیدن به جواب سوال طی کنند.

پس مشکل شون کجاست؟ مسئله شون اینه که در محاسبات به مشکل میخورن و بعضا زمان کم میارن.

در ادامه برای هر دو دسته این افراد راهکارهایی عملی رو ارائه میدم.
روش مطالعه مسائل شیمی کنکور

اگر شما هم جزو دسته اول هستید، یعنی نمیدونید که از چه فرمولی کجا باید استفاده کنید به شش نکته زیر توجه کنید:
کتاب تست متناسب با سطح تون تهیه کنید

“اولین گام برای برنامه ریزی انتخاب منبع مناسب هستش”. احتمالا شما هم این جمله رو شنیدید. باید بگم این موضوع کاملا درست هستش. گاهی اوقات با دانش آموز هایی برخورد میکنم، با اینکه سطح خیلی پایینی در درس شیمی دارند از کتاب هایی با سطح بسیار بالا استفاده می کنند.

وقتی علت این موضوع رو از اونها میپرسم در جواب میگن که رتبه های برتر سال های قبل از این کتاب (کتاب سطح بالا) استفاده میکردند. این جواب اصلا منطقی نیست.

شما باید کتابی متناسب با سطح خودتون رو کار کنید. اگر سطح تون خیلی ضعیف هستش، شما به کتابی نیاز دارید که درسنامه هاش کامل و جامع و با زبونی روان گفته شده باشه.
و اگر کتاب تهیه کنید که سطح بالا باشه و فقط تست های چالشی رو در خودش گنجونده باشه، هیچ کمکی به شما نمیکنه.
با درسنامه کتاب کمک درسی شروع کنید

بریم سراغ اینکه حالا چجوری خوندن برای مسائل شیمی کنکور رو شروع کنیم. در درجه اول شما باید آموزش ببینین؛ به همین منظور با درسنامه کتاب کمک درسی تون شروع کنین. قطعا در درسنامه فرمول ها و نکات لازم برای حل مسئله توضیح داده شده.

بعد از آموزش فرمول ها و نکات، یک مثال از اون قسمت آورده شده که قاعدتا یک مسئله شیمی هستش. کاری که شما در این قسمت باید انجام بدین اینه که سعی کنین اون مثال رو خودتون حل کنین.

اگر تونستین مثال رو حل کنین یعنی نکاتی که مطالعه کردین رو خوب یاد گرفتین و مجوز رفتن به قسمت بعدی درسنامه رو دارین. اما اگر مسئله رو نتونستین حل کنین هیچ لزومی نداره که برین سراغ ادامه درسنامه.

در چینین شرایطی شما باید برگردین و نکات مربوط به اون مثال رو مجدد مطالعه کنین تا به خوبی یادش بگیرین. بعد از اینکه از یادگیری تون مطمئن شدین و تونستین مثال رو حل کنین، برین سراغ ادامه درس نامه.
اطلاعات مسئله را یادداشت کنید

در هنگام هر مسئله هر اطلاعات کوچکی که سوال به شما میده رو بلافاصله یک گوشه یادداشت کنید. شک نکنین تک تک این اطلاعات در فرایند حل مسئله استفاده میشن.

خیلی ها تصورشون این هستش که اگر بخوان اطلاعات مسئله رو یادداشت کنن زمان زیادی ازشون گرفته میشه. در صورتی که اگر اطلاعات مسئله رو یادداشت کنین میتونین متوجه این موضوع بشین که چه داده هایی رو در اختیار دارین و متناسب با اون روش حل مسئله رو راحت تر پیدا کنین و سرعت عمل تون افزایش پیدا کنه.

در مباحث مشاوره کنکور ریاضی 1403 و در ویدئو روش مطالعه فیزیک کنکور، یک مسئله فیزیک رو مطرح کردیم و نشون دادیم که نوشتن اطلاعات مسئله چه قدر میتونه در فرایند حل مسئله شما کمک کنه. اگر دوست داشتین ویدئو نحوه مطالعه فیزیک کنکور رو هم مشاهده کنین.
فرمول حل مسائل را بنویسید

وقتی اطلاعات مسئله رو یادداشت میکنین، معمولا خیلی راحت متوجه میشین که با استفاده از این اطلاعات باید از چه فرمولی استفاده کنین. پیشنهاد میکنم فرمول حل مسئله رو هم حتما یادداشت کنین تا جلو چشم تون باشه.

وقتی این کار رو میکنین خیلی راحت متوجه میشین که سوال چه اطلاعاتی رو به شما داده و چه اطلاعاتی رو باید به دست بیارین. در واقع معلوم و مجهول مسئله رو تشخیص میدین و خیلی راحت مجهول سوال (چیزی که سوال ازتون خواسته) رو به دست میارین.
سریعا سراغ پاسخنامه نروید

یک اشتباه خیلی رایجی که افراد هنگام تست زدن در خونه انجام میدن اینه که: موقع تست زدن، اگر نتونن سوال رو خودشون حل کنند، بلافاصله میرن سراغ پاسخنامه. بعد از اینکه پاسخنامه رو چک میکنن میرن سراغ تست بعدی.

به همین روال مثلا 100 تا تست رو بررسی میکنن، بعد هم مدعی میشن که مثلا برای فلان مبحث ما 100 تا تست زدیم ولی هیچ نتیجه ای توی آزمون نگرفتیم.

در واقع این افراد تست نمیزنن، فقط از روی تست ها روخوانی میکنن. روش درست اینه که اگر شما نتونستین تست رو حل کنین، مجدد به درسنامه برگردین و نکات مربوط به اون تست رو مجدد بررسی کنین.

و یا اگر پاسخنامه رو هم مطالعه میکنین، تموم تلاشتون این باشه که یک بار خودتون اون تست رو حل کنین و خیالتون راحت بشه که یادش گرفتین. چه تضمینی وجود داره که همون تست داخل کنکور یا آزمون نیاد؟!
به صورت تیپ بندی شده تست بزنید

اگر 5 نکته قبلی که گفته شد رو انجام بدین به احتمال بالا 90 درصد از پس تست های مسائل بر میاین. اما اگر این 5 نکته رو انجام دادین اما باز هم سر جلسه آزمون نمیتونستین تشخیص بدین که برای هر مسئله از چه فرمولی استفاده کنین. به این نکته خیلی خوب دقت کنین.

در خانه به صورت تیپ بندی شده تست بزنید؛ تیپ یعنی چی؟ تیپ سوال یعنی سوالاتی که معمولا روش حل مشابهی دارند و با یک فرمول یکسان حل میشن.

وقتی به صورت تیپ بندی شده تست بزنین، سر جلسه آزمون و کنکور با هر مسئله ای که برخورد کنین خیلی راحت تیپ اون سوال رو تشخیص میدین و میدونین که با چه فرمولی و از چه روشی حلش کنین.

شرایط مشاوره با گروه رابین
شاید این سوال پیش بیاد که چجوری به این سوالات تیپ بندی شده دسترسی داشته باشم؟ تقریبا همه ی کتاب های تست موجود در بازار سعی شون بر این بوده که سوالات رو به صورت تیپ بندی شده طبقه بندی کنند. بعضی از کتاب ها موفق عمل کردند و بعضی دیگه هم کمتر موفق بودند.

در ادامه بهترین منابع شیمی کنکور رو به شما معرفی میکنیم که خیالتون از این موضوع راحت باشه.
محاسبات سریع در حل مسائل شیمی کنکور

بریم سراغ دسته دوم افرادی که با مسائل شیمی کنکور مشکل دارند؛ یعنی افرادی که روش حل مسائل رو میدونند ولی در محاسبات مشکل دارند.

بهترین و مهم ترین راهکار در روش مطالعه دروس کنکور ریاضی اینه که تست زیاد بزنید. محاسبات ریاضی تا حد خیلی زیادی یک مهارت هستش. شما هر چه قدر بیشتر تمرین کنید، ماهرتر میشید.

اما یک کتاب خوب هم برای آموزش تکنیک های محاسبات سریع وجود داره که انتشارات مهر و ماه اون رو منتشر کرده. با تهیه ی این کتاب و به کار گیری تکنیک های گفته شده میتونید سرعت عمل تون رو در محاسبات شیمی کنکور تا حد خیلی زیادی افزایش بدین.
بهترین منابع شیمی کنکور

بهترین منابع شیمی کنکور رو در سه سطح قوی، متوسط و ضعیف معرفی میکنیم. با توجه به سطحی که در این درس دارین میتونین کتاب کمک درسی تون رو تهیه کنین.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید

واتساپ

09174845572

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *